černá labut

Černá labuť aneb jak využít koronavirus z pohledu investora

Pro mladší ročníky, které nezažily na vlastní kůži hypoteční krizi z let 2007–2009, je současné období pandemie příležitostí být svědky typické černé labutě (nepředpokládaná událost) na finančních trzích, něco nového se naučit, získat nové zkušenosti, ale také zažít paniku a stresové emoce.

--- Dalibor Hampejs, podpora pro investice, holver

Všichni dobře víme, že nic neroste do nebe věčně, ale pohybujeme se v kratších či delších cyklech. Co se týká toho posledního, býčího, tak ten byl skutečně velmi dlouhý. Kolik studií, analýz a předpovědí jsme si mohli přečíst, odkud nám hrozí riziko recese nebo naopak dalšího růstu. A ejhle, nakonec je tady nějaký „koronáč“, který vše zbořil a poslal akciové trhy rychlostí blesku o 30 % níže. Avšak nic není tak černé, jak se jeví. Rozhodně se tedy nejedná o první ani poslední krizi. Snad jen rychlost propadu byla historická, ale hloubka nijak neobvyklá (naštěstí, zatím…).

 

Každá taková krize na finančních trzích v sobě ukrývá i příležitost. Je zajímavé pozorovat chování běžných investorů a zpravidla ukvapené reakce i na drobné poklesy do 5 % u relativně konzervativních investic.

 

Tady je potřeba si zcela otevřeně říct, že buď je investiční portfolio vzhledem k rizikovému profilu či investičnímu horizontu špatně nastavené již od samého počátku, nebo se investor značně podcenil, co se akceptování rizika týče, a tudíž by bylo nejlepší investice v budoucnu zcela opustit. Bohužel se tím připraví o výnosy, ale na druhou stranu bude mít klid na duši on i jeho poradce při příštích propadech. Bohužel stále platí, že běžný investor prodává dole a nakupuje nahoře. Zcela naopak, než se zcela přirozeně chová v případě nákupu spotřebního zboží. Asi si bez většího zvažování koupí zboží s 30% slevou než za standardní cenu. Proč si nekoupí se stejnou slevou i akcie?

Pokud se vrátíme trochu nazpět do nedávné minulosti, po prudkém propadu přišel stejně prudký růst, který významně korigoval předchozí ztráty. Medvědí trh tak vystřídal opět ten býčí, a to v době, kdy se pandemie ještě nedostala na svůj vrchol.

 

Bylo to způsobeno jednak okamžitou reakcí centrálních bank, jednak přislíbenou pomocí jednotlivých vlád zasažených ekonomik, což zřejmě uklidnilo investory. Osobně si myslím, že největší podíl na obratu měl dlouhodobý přebytek likvidity na finančních trzích, který byl podpořen další vlnou levných peněz od centrálních bank. Mimo trh se pohybovalo spoustu investorů vyčkávajících na příležitost, jelikož do té doby byly pro ně akcie příliš drahé. Po 30% propadech využili tuto možnost a navýšili svá portfolia o akciovou složku (konečně, po dlouhém čekání), a tím zastavili další propad a otočili směr akciových trhů. Po nějakou dobu jsou trhy relativně zklidněné, prudký severní proud ustal a nyní se pohybují v širším postranním pásu s významně nižší kolísavostí. Vyčkává se na tvrdá ekonomická data (HDP, nezaměstnanost aj.) za druhé čtvrtletí. Samozřejmě se opět rojí různé pohledy na budoucí vývoj, někdo očekává oživení ve tvaru V, někdo ve tvaru U nebo L. Záležet bude především, zda a v jaké síle se vrátí virus v případné druhé vlně po rozvolnění opatření a zda a jak rychle se bude dostávat běžný život na původní úroveň v 2. polovině roku.

Pokud nás bude virus i nadále provázet, resp. omezovat, nepočítejme s rychlým návratem trhů na předkrizovou úroveň.

 

Ve vzduchu visí stále více rizik než pozitiv a dosavadní rychlý návrat zatím nebyl podpořen reálným stavem ekonomik, ač je potřeba mít na paměti, že akciové trhy předbíhají ekonomický vývoj cca o 2 čtvrtletí. Za současného stavu akciových indexů to vypadá, že by na konci letošního roku měly mít ekonomiky krizi za sebou (měly by, toť otázka). Trhy se však mohou v blízké době vrátit zpátky k minimům, pokud čísla za 2Q budou horší než očekávání, nebo se v druhé polovině roku nebude stav ekonomik zlepšovat tak rychle, jak s tím počítají trhy nyní. Osobně až tak pozitivně aktuální úrovně indexů nesdílím, ale ani nejsem zarytý pesimista. Při negativním scénáři s významným prolomením doposud dosaženého dna nepočítám, jelikož případné vrácení pandemie nebude pro trhy neznámou negativní novinkou (podobně jako např. teroristické útoky v minulosti, už se s nimi tak nějak (bohužel) počítá a jejich riziko je v akciích zakomponováno). Ale nikdo nedisponuje křišťálovou koulí…

 

Tak jak tak, tato krize, jako všechny předešlé, dříve či později odezní, z investičního pohledu se jedná o příležitost, kterou by nebylo dobré nechat si ujít.

 

Spekulanti či velmi odvážní a zkušení investoři již s velkou pravděpodobností někde kolem lokálního dna nakoupili a dnes si užívají 20 až 30procentní výnosy (či zisky, pokud již stačili i prodat). V případě běžného investora záleží samozřejmě na jeho rizikovém profilu. Pokud má ale dostatečně dlouhý investiční horizont (min. 7, lépe 10 a více let), určitě je vhodná doba nečekat a co nejdříve začít s pravidelnou dynamickou investicí (např. akciový globální fond). Pokud již nějakou pravidelnou investici má, pak zvážit navýšit částku příštích 12–24 splátek. Investor s větší jednorázovou investicí by měl také svůj nákup rozložit do minimálně 12měsíčních plateb, aby snížil riziko investice v nevhodnou dobu v případě výše popsaného negativního scénáře. Mimochodem, takové tržní situace jsou nejlepší dobou přesunout mladší účastníky z garantovaných (čti s nulovými výnosy) transformovaných penzijních fondů do těch účastnických s dynamickou nebo alespoň vyváženou strategií. Je však potřeba počítat s relativně delší dobou převodu, takže nejlépe začít ihned po panických výprodejích, ale v dlouhém horizontu to určitě bude stát za to!

 

Hodně zdraví, pevné nervy!

Štítky

Související články

Nemovitostní fondy stále v kurzu, ale…

Investice / 26. 01. 2023

notebook

Poradci po pandemii, co jim covid dal a vzal

Investice / 22. 07. 2021

peníze

Rozšiřujeme produktové portfolio o investiční platformu EDWARD!

Investice / 02. 06. 2021